hgs  eokul   lgs   kyk  
  17.04.2024  

ÖSYM Aday Şifresi Değiştirme 2017ÖSYM Aday Şifresi Değiştirmek için Tıklayınız

ÖSYM yakın tarihten itibaren internet üzerinden şifreli sisteme geçti. Bununla birlikte bu sistemi ilk kez kullanacak aday sayısı da epey fazla. Aşağıda ÖSYM aday bilgi sisteminde ki şifre değiştirme işlemi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Şifre Değiştirme İşlemi:

1. Öncelikle Sınav Merkezlerinden size verilen çıktıda ki şifreyi yada sizin daha sonra bu verilen şifreyi değiştirerek giriş yaptığınız şifrenizi (http://ais.osym.gov.tr/) adresine tıklayarak ilgili bölümlere yazınız.

2.Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta ŞİFRE DEĞİŞTİR butonuna tıklayınız.

3. Şimdi eski şifrenizi girin ve güvenlik sorusunu cevaplayın.

4.En altta bulunan ŞİFREMİ DEĞİŞTİR linkine tıklayın.

5. Bu işlemden sonra şifreniz değişti ve artık yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum?

Eğer ÖSYM aday bilgi sistemine giriş için gerekli şifrenizi unuttuysanız; (http://ais.osym.gov.tr/) adresine girip, şifrenizi girdiğiniz kutucuğun yanında “şifremi unuttum’ linkine tıklayıp gerekli alanları doldurarak öğrenebilirsiniz.

Şifre Edinme?

Şifresi olmayan adayların şifre edinme işlemleri alınan karar gereği ancak başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Nüfus cüzdanınız ve T.C. kimlik / Y.U. numaranız ile başvuru merkezlerine şahsen giderek yeni geçici şifrenizi talep edebilirsiniz.Bu işlemden sonra internet üzerinden geçici şifrenizi kalıcı hale getirip , Aday İşlemleri Sistemini kullanabilirsiniz.


Adayların Internet Erişim Şifresi Edinmeleri

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.

Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) ve (https://sonuc.osym.gov.tr) adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

ÖSYM Merkezde (Bilkent-Ankara) adaya internet erişim şifresi verme işlemi yapılmamaktadır.

Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.

Adaylara önemle duyurulur.